Oczywiście, że nie.

Nikt z nas taki nie jest. Nawet jeśli wydaje się nam, że znamy kogoś takiego, to zawsze znajdzie się w nim coś, co za idealne nie uchodzi.

Po prostu taka osoba nie istnieje.

I dlatego warto zaakceptować siebie, takim jakim się jest.

Co to ideał?

Zacznijmy może od samego pojęcia ideału. Ideał jest szczytem doskonałości, celem dążeń. Jest czymś bardzo pożądanym. Choć tak naprawdę nie wiadomo dokładnie czym on jest. No bo czy dla każdego ideałem będzie to samo? No raczej nie. Dla jednego idealna będzie wysoka blondyna z niekoniecznie wysokim IQ, a dla drugiego ważniejszy będzie jej poziom intelektualny, bądź po prostu charakter. Podczas gdy ktoś dąży do idealnego, wg niego, wyglądu, ktoś inny za cel obierze poszerzanie wiedzy i swój własny rozwój. Ideał jest tak naprawdę pojęciem względnym, chyba przez każdego rozumianym inaczej.

Jeżeli nie uważam siebie za osobę idealną, to pewnie dlatego, że zarysował mi się w głowie, czy też zarysowano mi, obraz takowego ideału. Albo od dziecka wmawiano mi do czego powinno się dążyć, albo ci “życzliwi” postanowili mi to uświadomić w dalszych etapach życia. Prędzej czy później każdy zetknie się z powszechnymi kanonami, wylansowanymi przez kolorowe magazyny i telewizję. I niektórym ciężko będzie przejść obok nich obojętnie.

alejandroescamilla-dude-walkin

Pojawi się zazdrość, zawiść, niechęć do samego siebie. Właśnie taką krzywdę wyrządzają kanony. Zadręczają osoby, którym do tych ideałów bardzo daleko i które w końcu wpadają w obsesję, byleby choć trochę przypominać swoich idolów. Byleby chociaż w małym stopniu być jak wzór do naśladowania.

To nie na tym ma polegać. Dlaczego idealna nie może być osoba niska o większych gabarytach, lub wysoka i chuda? Dlaczego idealna ma być tylko gładka i piękna cera? A okularnik nie może być idealny? A czy idealna może być osoba, której czasami zdarza się być leniwą? Przecież każdemu może się nie chcieć. A może idealna osoba musi zawsze ładnie pachnieć? Albo musi być zawsze uśmiechnięta i nie ma prawa mieć gorszego dnia? Sama już nie wiem co jest tym ideałem. A Wy wiecie?

Nasza wyobraźnia posiada skłonność do wzlatywania wysoko, a czerpiąc pokarm z fantastycznych miraży poezji, stwarza mnóstwo istot fikcyjnych, w porównaniu z którymi jesteśmy nieskończenie mali, wszystko poza nami wydaje nam się wznioślejsze, a każdy doskonalszym od nas. I to dzieje się zupełnie naturalnie. Odczuwamy bardzo często swe braki, a to czego nam brak, posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi. Przyznając mu tę wyższość wyposażamy go także i naszymi, własnymi zaletami, odczuwając w tym nawet pewne idealne zadowolenie. W ten sposób powstaje ów szczytny ideał, będący naszym własnym wytworem.
J.W. Goethe

8bc72ed7

Do czego tak wszyscy dążą. Jak chcieli by wyglądać. Jacy chcieli by być. Kogo naśladują i dlaczego. Dziś ideałem jest jeden, jutro drugi, pojutrze ktoś jeszcze zupełnie inny. A kto ma prawo decydować o tym, kto zasługuje na takie miano? A dlaczego ja na nie nie zasługuję? Bo nie znalazłam się na okładce żadnego z magazynów i nikt nie chce być taki jak ja? Chyba najważniejsze jest, że ja właśnie taka chcę być.

Dlaczego tak ślepo wierzymy, że ta pani lub tamten pan z okładki są tacy idealni? Bo tak jest napisane? To napisz na kartce, że Ty jesteś idealny i patrz na nią codziennie. Może w końcu i w to uwierzysz.

Przecież każdy ma tak samo wady jak i zalety. Myślisz, że ta osoba która potrafi na każdym kroku wytykać Twoje, sama nie ma żadnych? Ma i to więcej niż Ty. Najwyraźniej pragnie pocieszyć się tym, że ktoś inny również je posiada. Ale czy wypominanie innym wad sprawi, że sami będziemy lepsi? Na pewno nie.

A czy warto jest udawać kogoś innego, tylko dlatego, że jest wielce podziwiany? Nie lepiej być sobą i gromadzić wokół ludzi, którzy naprawdę Cię znają i dlatego tak kochają? Czy nie lepiej zaakceptować siebie? Ze wszystkimi wadami i zaletami. Z całym dobrodziejstwem inwentarza. Bo każdy ma swoje dobre strony, a jeżeli ich nie potrafi znaleźć to znaczy, że po prostu niezbyt dokładnie szukał.

Jeżeli Ty siebie nie pokochasz, to kto to zrobi? Kto wie o Tobie więcej niż Ty sam? Więc dlaczego mamy wierzyć w słowa osób, które nas nie znają, a oceniają? Słuchając tego, tylko sobie wyrządzamy wielką krzywdę. Jasne, że każdy może się zmienić, ale powinien to robić tylko dlatego że sam tego chce, a nie dlatego że powiedziano mu by tak zrobił.

Ideały wyrządzają dużo zła. Cały czas poświęcasz na koncentrowaniu się na tym, co być powinno, a nie na tym, jak jest.
Anthony de Mello

Wiecznie zadręczając się tym, co powinniśmy w sobie zmienić, nie dostrzegamy, że tak naprawdę wiele w nas wartościowych rzeczy. Że, tak jak każdy, mamy się czym pochwalić i z czego być dumni.  Dlatego dobrze uwolnić się od tych krzywdzących opinii, które nie powinny nic dla nas znaczyć i po prostu pokochać siebie. I być takim, jakim się chce, a nie jakim inni mnie chcą widzieć.

Bo ci inni życia za mnie nie przeżyją.

SONY DSC

Facebooktwitterpinterest

Written by 

Lubię rozmyślać, dużo rozmyślać. I właśnie to tutaj robię - dzielę się z Wami tym, co wymyśliłam i co uważam za ważne. Nie znajdziecie tu taniej rozrywki i głupich obrazków, to nie mój styl. A więcej o nim dowiecie się pozostając ze mną na dłużej i z moimi słowami. Kawa jest bardzo wskazana!